Infolinka

+420 543 216 031

Jak vybrat ručně vedený vozík?

Potřebujete obsluhovat vnitřní sklad o velikosti desítek až stovek m2 a zakládat do regálu nebo skládat z auta? Pak je pro Vás ručně vedený vozík ideální. Proč? Je snadno ovladatelný, obratný, bezúdržbový a za dobré peníze. Materiál z korby auta zaskladníte do regálu během okamžiku a můžete jít na další práci.

Jak jsme zmínili v předchozím článku, u ručně vedených vozíků jsou tři možnosti:
a) plně manuální
b) s elektrickým zdvihem
b) s elektrickým pojezdem i zdvihem

Každý se hodí do jiného provozu, a pokud nezvolíte správný, může brzy stát v koutě a Vy budete nešťastní ze špatné investice.

Plně manuální vozík je za skvělé peníze a využijete ho pro občasné složení z auta a založení do regálu. Jeho pořízením se zbavíte závislosti na sousedech s ještěrkou nebo dopravci s čelem, budete moci přijmout i těžší palety a rychleji je složit nebo začnete zakládat do regálů. Firemní rozpočet zatíží minimálně, ale může Vám ušetřit několik hodin práce každý týden. Nepočítejte s ním pro skládání celého kamionu nebo zakládání většího množství palet denně do 3 m. Časová náročnost takových operací by byla velká.

 

V případě, kdy se pohybujete po skladě, na rovné podlaze a potřebujete častěji obsluhovat vyšší regálová místa, může pro Vás být vozík s elektrickým zdvihem a manuálním pojezdem dobrou volbou. Je levnější než plně elektrický a zdvihání palet je s ním stejně rychlé. Je to pomyslný další level od plně manuálního vozíku. Je však nejméně vhodný pro překonávání nerovných ploch s těžšími paletami. Vozík sám váží pár set kilo, k tomu paleta a utlačit takový stoj může dát trochu práce.

Pokud jsme vozíkem s elektrickým zdvihem vyřešili rychlost obsluhování zdvihu, tak vozíkem s elektrickým zdvihem i pojezdem, vyřešíme překonávání horších podlah, větších vzdáleností a přesun těžších palet. Tyto vozíky lze dnes sehnat za lepší ceny než kdykoliv dřív a zastanou opravdu hodně práce a pro jejich jednoduchost jsou oblíbené u obsluhy. Zvýšíte tak nejen produktivitu svoji nebo vašich lidí, ale i komfort při práci. V menších skladech jsou díky své obratnosti rychlejší než čelní vozíky a umožňují hustější zastavění regálů. Ručně vedené vozíky mají spoustu možností provedení, například: se stupačkou pro obsluhu pro rychlé překonávání větších vzdáleností, s přízdvihem podpěrných vidlic pro manipulaci dvou palet zároveň či lepší překonávání nerovností, se zdvihem až 5,5 metru a nosností 2000 kg.

Pokud máte odpověď na otázku, který typ ručně vedeného vozíku je pro Vás vhodný, zbývá určit parametry vozíku.

  1. Nosnost – jaké nejtěžší břemeno budete zvedat? A jakou potřebujete nosnost v maximálním zdvihu? Počítejte, že nosnost u ručně vedených vozíků není stejná v celém rozsahu zdvihu a zároveň vyšší nosnost = vyšší cena, proto si nedávejte zbytečně velkou rezervu.
  2. Výška zdvihu – jaká je výška posledního zakládacího místa plus 20 cm rezerva na založení? Pokud byste potřebovali větší výšku než 5,5 metru nebo zakládat velké hmotnosti i do vyšších pater regálů, je na čase se podívat na čelní vozík nebo retrak.
  3. Průjezdná výška – jakým nejnižším místem bude vozík projíždět? A prázdný nebo včetně palety? U nižších průjezdů budete potřebovat zdvihací věž typu TRIPLEX nebo alespoň větší volný zdvih, kdy se nezvyšuje výška vozíku při zdvižených vidlicích.
  4. Vidlice – standardní provedení vidlic je na euro palety, ale lze zvolit vidlice s nastavitelnou šířkou nebo jinou délkou. U nich počítejte s delší délkou dodání.
  5. Četnost použití – budete s vozíkem jezdit hodinu denně nebo bude v třísměnném provozu? Pro jeden nebo druhý případ je odlišný typ stoje. A to v baterii, která má jinou technologii a řádově jinou kapacitu a pak v kategorii vozíku podle komponentů jakými je vozík osazen. V takových vozících je rozdíl pořizovací ceny klidně dvojnásobný či větší, není proto potřeba kupovat nutně vybavenější vozík, než váš provoz potřebuje.

Tento článek Vám měl pomoci správně vybrat ručně vedený vozík. Nicméně pokud si stále nejste jisti s výběrem správného stroje, neváhejte se na nás obrátit (email: prodejna@simplelift.cz, telefon 605 100 202), rádi Vám s výběrem poradíme!

Ze zákulisí naší práce

Sledujte více na