Infolinka

+420 543 216 031

Jaký vysokozdvižný vozík je pro mě nejvhodnější?

Palet přibývá a Vy uvažujete o pořízení pomocníka, který zvýší Vaši produktivitu?

Máte několik možností, které se odlišují dle způsobu použití, prostředí i ceny. Jak vyplývá z názvu vysokozdvižného vozíku, pomáhá nám ke zvedání břemen do výšky, ať už do regálu, ke stohování palet anebo na korbu auta. Tohle obecné zařazení je ale možné dělit na další podskupiny: čelní vozíky, ručně vedené vozíky, retraky a jiné speciální vozíky. Jaký typ vozíku je pro Vás vhodný, Vám pomohou zodpovědět následující otázky:

  • V jakém prostředí bude vozík jezdit?
  • Jak těžká břemena a jak vysoko je potřebujete zvedat?
  • Jaká je četnost použití?
  • Jaký je rozpočet?

Odpovědi na tyto otázky naleznete níže přímo u každé kategorie vozíků.

  1. Čelní vozíky – jsou vhodné pro použití uvnitř i venku za dobrého i horšího počasí. Zvládnou vysoké nosnosti i ve vyšších výškách, ale mají horší prostorové nároky a nehodí se tak pro práci na malém prostoru, která je pomalá nebo není vůbec možná vzhledem k poloměru otočení vozíku.
  2. Ručně vedené vozíky – mají nízkou světlou výšku a kolečka bez vzorku, takže jsou ideální na rovné povrchy v halách. Vyznačují se snadnou obsluhou a dobrou obratností i na malém prostoru. Venkovní použití je možné, ale je lepší ho konzultovat s odborníkem.
    a) s elektrickým zdvihem i pojezdem – tento typ vozíku je velmi oblíbený pro jednoduchou obsluhu a vysokou efektivitu při práci ve stísněných prostorech. Podle břemen lze zvolit nosnosti až do 2 tun a výšku zdvihu přesahující 5 metrů. Podle četnosti použití je zvolena vhodná baterie a řada vozíku, což výrazně ovlivňuje cenu vozíku. Ceny začínají v rozmezí 60-70 tisíci korun a podle složitosti stroje se šplhají do stovek tisíc korun.
    b) s elektrickým zdvihem – jedná se o vozík, který se hodí na rovné povrchy, pro nižší hmotnosti než vozík s elektrickým pojezdem a práci na malém prostoru. Často se používá jako pracovní stůl nebo k obsluhování malého regálu, kde není nutné překonávat velké vzdálenosti.
    c) mechanický – podskupina ručně vedených vozíků, která je vhodná pro menší četnost použití. Vozíky uzvednou i 2 tuny, ale práce s takovou vahou je velmi obtížná a doporučujeme ji dělat velmi sporadicky. U vyšší četnosti použití nebo vyšších zakládacích výšek (vozíky zvládnou až 3 metry) je nutné počítat s pracnějším pumpováním hydrauliky. To vše je vyrovnáno nízkými cenami.
  3. Retraky – vozíky určené pro obsluhování skladů s vysokými regály. Vozík je schopný pracovat na malém prostoru a uzvednout stovky kilo do výšek přes 10 metrů. Je primárně určený na rovné povrchy hal, ale zvládnete s ním za určitých podmínek obsloužit prostor i před halou. Případně lze zvolit terénní variantu retraku, která je připravena i na „horší“ povrchy.

Vhodnou volbou techniky můžete výrazně zvednout Vaši produktivitu ve skladu a nemusí to mnohdy být ani za obrovské peníze. V tomto článku je uveden pouze základní přehled skupin vozíků. Určitě nás neváhejte oslovit pro pomoc s výběrem konkrétního vozíku, aby dobře posloužil Vašim potřebám.

Ze zákulisí naší práce

Sledujte více na