Infolinka

+420 543 216 031

Jak vybrat rudl

Jak zvolit správný typ rudlu

Co a k čemu je vlastně rudl? Rudl je levný a obratný pomocník pro přemisťování břemen, stěhování, do skladů anebo třeba jen na zahradu. Rudly můžeme rozdělit do dvou základních kategorií, a to na univerzální a specializované. Univerzální, jak už z názvu vyplývá, mají široké spektrum využití a dají se použít na přepravu břemen různých rozměrů a hmotností. Specializované rudly jsou zaměřeny na usnadnění práce s konkrétním břemenem, například tlakové lahve, pneumatiky, popelnice a sudy.

Co když potřebuji přepravit břemeno do schodů? V tom případě Vám pomůže schodišťový rudl, který je vybaven trojkolím usnadňujícím pohyb rudlu po schodech. Pokud potřebujete používat rudl i na rovném povrchu, můžete vybrat kombinaci schodišťového a klasického rudlu, který je dodáván se dvěma druhy koleček a výměna probíhá pouze sundáním pojistné zátky. Dodali jsme ho třeba do školy, kde s rudlem většinu času jezdí v přízemí a jednou za čas stěhují věci do patra. Existuje i schodišťový rudl s klasickými nafukovacími koly na speciální otočné hřídeli. Vhodný je tam, kde potřebujete jezdit do schodů i po rovině a nemáte čas přehazovat kola. Používají ho například doručovací služby nábytku a bílé techniky do bytů.

 

Dále tu máme rudly na sudy, popelnice nebo tlakové lahve. Jsou přizpůsobeny na manipulaci s válcovými břemeny díky dvěma až třem mírně prohnutým vodorovným příčkám. Kruhový předmět pak pevně sedí v rudlu a Vy se nemusíte strachovat, kdy se náklad svalí na zem. Tyto rudly ocení například restaurace při doplňování sudů, vinárny a podobně.

rudl-na-sudy-rsu300s

Existují také rudly na koberce. Mají velkou ložnou plochu a kola přesně ve středu, takže při rovnoměrném naložení koberce má obsluha minimální námahu s převozem. Koberce na rudlu perfektně sedí díky prohnutí horních příček.

rudl_na_koberce_RK300DL

Poslední skupinou, o které si dnes řekneme, jsou rudly na nábytek. Tyto rudly poznáte díky větší a širší lopatě, vysoké konstrukci a madlu, které je zahnuté směrem k obsluze, aby i při přepravě většího břemene, například skříně nebo lednice, bylo možné rudl pohodlně chytit za horní příčku a táhnout. Nemusíte být shrbení a rudl máte pevně ve svých rukou.

Výběr koleček

Další otázka, kterou zákazníci často kladou, je, jaká kolečka vybrat? Dva základní druhy koleček jsou nafukovací a plná. Nafukovací kolečka mají výhodu při pohlcování a vyrovnávání nárazů vlivem nerovného terénu, ale jsou náchylná k propíchnutí. Na druhou stranu plná kolečka jsou naprosto bezúdržbová a nedají se propíchnout. Jsou stavěná na běžné používání do 200kg a pro vyšší zátěž jsou vhodná jen výjimečně.

Tak jako neexistuje jednotná kvalita rudlů, nenajdete na trhu ani jednotnou kvalitu koleček. Kvalitní kola mají velký podíl kaučuku. Poznáte je tak, že jsou matná. Lesklá kola jsou méně gumová, často mají řidší duše, které uchází a musí se častěji dofukovat. Ty jsou vhodné spíše pro hobby použití. Lepší jsou kovové disky s dostatečnou silou plechu, než plastové disky, které jsou náchylné na prasknutí. Dostačujícím standardem u rudlů jsou jehličková ložiska. Pokud je rudl do velmi náročného provozu, doporučujeme Vám připlatit si za kuličkové ložisko, které má delší živostnost.

Tak jaký rudl si vyberete vy?

 

Ze zákulisí naší práce

Sledujte více na