Infolinka

+420 543 216 031

3 tipy pro dlouhou životnost baterie

Stejně jako vozík samotný se časem opotřebovává, opotřebovává se i jeho baterie. A právě výměna baterie bývá často nejnákladnější položkou při servisu vozíku. Cena nové baterie se pohybuje kolem 15 % pořizovací ceny vozíku. Pokud o baterii správně pečujete, může vám vydržet klidně i 15 let (záleží pochopitelně na četnosti používání vozíku). Níže přikládáme seznam tipů pro údržbu Vaší baterie:

  1. Samotný výběr vozíku a baterie v něm – Správná péče o baterii začíná správným výběrem vozíku. Musíte vybrat správnou kapacitu baterie, vzhledem k četnosti používání. Pokud vyberete baterii s příliš malou, nebo naopak zbytečně velkou kapacitou, nikdy nenaplníte celý potenciál, který baterie nabízí. Dále se musíte rozhodnout, jestli chcete vybrat klasickou olověnou baterii (bezúdržbovou nebo akumulátor s volným elektrolytem), nebo sáhnete po Li-Ion baterii. Článek o správném výběru baterie najdete zde.
  2. Nabíjení – U nabíjení záleží na typu baterie ve vozíku. V zásadě se používají 2 základní druhy baterií:
    • Li-Ion – Tento druh baterie není nutné nabíjet do plné kapacity. Ideální je udržovat akumulátor v rozmezí 20 – 80 % své kapacity. Akumulátor se nesmí vybíjet do úplného vybití. Stejně tak i delší doba kdy je vozík plně nabit, baterii škodí. Počet nabíjecích cyklů je cca dvojnásobný oproti olověným bateriím.
    • Olověné baterie – Tipy platí pro bezúdržbové baterie (s AGM či GEL technologií) i pro baterie s volným elektrolytem. Olověné akumulátory se nedoporučuje vybíjet pod 30 % a je nutné ji nabít vždy do 100 % (a odpojit ji až ve chvíli kdy na vozíku svítí zcela nabito). Někdy je dobré baterii dát na nabíječku již při cca 50 % kapacity (prodloužíte tím jejich životnost).
  3. Pravidelná údržba – U akumulátorů s volným elektrolytem doporučujeme kontrolovat hladinu elektrolytu každých 14 dní. Pokud vozík používáte velmi málo, je potřeba jej nabít minimálně 1x za měsíc (i když vozík není vybitý), prodloužíte tím životnost baterie.

Prodloužit životnost baterie (a tím ušetřit náklady na nákup baterie nové) není složité, ani časově náročné. Pouze je potřeba, aby daný stroj měl někdo na starost.

 

Ze zákulisí naší práce

Sledujte více na