Jak si vedl trh s manipulační technikou v době coronaviru?
Během loňského roku se trh s manipulační technikou (jako i každý jiný trh) musel vyrovnávat s vlivy coronavirové pandemie. V některých regionech docházelo k narušení nebo dokonce k ukončení výroby, což ovlivnilo i poptávku po manipulační technice. Vlivem těchto okolností došlo k poklesu celkových příjmů u dodavatelů vysokozdvižných vozíků. Možná Vás však překvapí, jaký ten pokles ve výsledku byl. Kumulativní celkové příjmy 20 největších dodavatelů manipulační techniky (jako jsou Toyota, KION, Jungheinrich, Mitsubishi, Crown Equipment a další) meziročně poklesly o 1,3 % (z původních 43,47 miliardy USD za rok 2019 na 42,89 miliardy USD za rok 2020). Můžeme tak vidět, že i přes nepříznivé vlivy Covid-19 byla v ekonomice odvětví, jako např. potraviny a nápoje, kde se tržby mnohonásobně navýšily, a nutnost se zbožím také manipulovat přinesla potřebu vysokozdvižných vozíků.
Každý rok firma Modern sestaví žebříček TOP 20 světových výrobců manipulační techniky dle meziročního růstu jejich tržeb. Pro zařazení do seznamu je potřeba, aby společnost vyráběla a prodávala vysokozdvižné vozíky alespoň v jedné ze sedmi tříd navržených asociací Industrial Truck Association.
Na prvním místě se umístila společnost Toyota Industries Corporation (TICO). I přes meziroční pokles 5,1 % stále dominuje světovým prodejům. Za rok 2020 prodala 265 501 kusů manipulační techniky a její tržby za rok 2020 dosáhly 12,67 miliardy USD. Značka Toyota se tak těší stejné oblibě v oboru manipulační techniky jako v automobilovému průmyslu, kde atakuje přední příčky největších producentů.
Na druhém místě se umístil KION Group AG, kterému tržby poklesly o 3,5 % oproti roku 2019. Prodaných kusů zboží uvedl 198 300 a tržby dosáhly hodnoty 6,92 miliardy USD. V KION Group AG najdeme značky jako Linde Material Handling nebo STILL. Zároveň tato skupina vlastní podíl v našem druhém dodavateli vozíků E-P Equipment, který je v žebříčku zastoupený samostatně 16. místem s prodanými 130 tisíci kusy vozíků a růstem 15,8 %.
Na třetím místě se nachází společnost Jungheinrich AG, která zaznamenala pokles příjmů o 0,4 % a prodaných kusů manipulační techniky za rok 2020 uvedla 111 400.
Věříme, že i tato čísla ze světových trhů – dominance Toyoty nebo výrazný růst E-P Equipment i při krizovém roku – ukazují na kvalitu těchto výrobců. Těší nás, že spolu s našimi dodavateli můžeme našim zákazníkům dodávat prvotřídní vozíky a pomoct jim k efektivnější manipulaci.
Celou Top 20 a další informace naleznete v článku zde.